Од пресот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Битола: Мои битолчани! Животот кој ни се понуди и вети, ни се удри од глава. Нештата ја губат смислата и да не се повторуваме, знаеме: губиме идентитет, државност, јазик, историја, а сега и “МИЛА” реформи во образование.Се тоа се пресликува и на локално ниво, БитолаContinue Reading

Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера. Конкретно е поврзан со крштевањето на Исус Христос од свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. Грците овој празник го нарекуваат Богојавленија множината укажува дека воContinue Reading

Дали има смисла балканските држави да станат дел од заедничкиот пазар на ЕУ? Пишува: Михаел Мартенс, Виена Да се биде тука, без право на глас Во муабети во текот на викендот може да се спомне, но на крајот никој не верува во такво нешто: Проширување на Европската Унија со шестеContinue Reading

Комисијата за енергетика на ВМРО ДПМНЕ ја објави слeдната вест на својот фб профил: Електроенергетскиот систем во колапс- РЕК Битола пред тотално исклучување Сведоци сме на сите досегашни промашувања на СДСМ во секоја сфера од стопанството но вакви рекорди во негатива како што ги има во електроенергетскиот систем никој неContinue Reading

РЕАКЦИЈА НА ОК ВМРО-ДПМНЕ – БИТОЛА ПО ПОВОД ПРЕС КОНФРЕНЦИЈА НА СДСМ ЗА ТРАНСПАРЕНТНОСТА НА ОПШТИНА БИТОЛА : Почитувани, Институциите на системот работат транспарентно кога овозможуват засегнатите страни и пред се јавноста да има навремен пристап до информациите кои ги креираат овие институции. Какво однесување една институција како општината ќеContinue Reading

На првиот ден од 2021-ва година се родиле 10 бебиња во Битола, што е незапаметен бејби-бум во овој град, кој инаку е познат и по тоа како еден од оние со најголем тренд на опаѓање на наталитетот во Македонија. Осум се родиле по новогодишната ноќ во битолската болница, а двеContinue Reading

Во својата објава ВМРО-ДПМНЕ ОК Битола го наведува следниот оглас : ОК ВМРО ДПМНЕ – Битола ги повикува сите мотивирани и квалитетни членови кои имаат визија за својот месен комитет да се пријават на овој конкурс за да бидат дел од предводниците на големите победи на ВМРО-ДПМНЕ. 📆 Конкурсот ќеContinue Reading

Прес конференцијата на престедателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Битола Пеце Милевски : „Злосторникот се врати на местото на злосторот“. Тој кој го потпиша најголемото предавство во Преспа, вчера се шеташе низ Преспа. Во Битола денес е дојден најголемиот „патриот“, рече на денешната прес-конференцисја Пеце Милевски од ВМРО-ДПМНЕ. Истиот тој кој отидеContinue Reading

Како Свети Никола бил трансформиран во Дедо Мраз, и како приказната за Дедо Мраз, која доаѓа од север, се вклопила во биографијата на Свети Никола? Преданието вели дека пред многу години Бог заповедал сите светци да имаат по еден свој ден во годината, а Свети Никола да има два дена.Continue Reading

Претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ – Битола Пеце Милевски денес присуствуваше на утринска богослужба, на која Преспанско-Пелагониската епархија заедно со верниците од Битола го одбележува 18-ти декември – Денот на свети Нектариј Битолски, патрон и заштитник на градот Битола.Оваа година поради пандемијата со КОВИД19 празникот се одбележува без свечености иContinue Reading