Попладнево во 15 часот и 50 минути настанал пожар во дуќан кај Старата битолска чаршија, во близина на ОУ „Кирил и Методиј“. Од Пожарната во Битола не информираа дека по дојава од граѓани веднаш излегле на терен со три противпожарни возила и 12 пожарникари. Пожарот е локализиран, а изгоре целиотContinue Reading

Интервју со професорот Љупчо Ристовски, претседател на Интегра Каков е вашиот концепт и каква е визијата на Интегра, македонска конзервативна партија, за иднината на Македонија?– Македонија се наоѓа во сериозна критична фаза од своето постоење и развој. На работ на бездна е донесен државотворниот капацитет на македонскиот народ во својатаContinue Reading

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ќе го посети Прилеп. Посетата му започнува со средба со млади во клубот „Калипсо“ точно на пладне. Во 12:45 часот ќеContinue Reading

Мила Царовска, носителка на листа на пратеници во ИЕ 1, попладнето се сретна со жителите на Крњево. На средбата Царовска разговараше за сработеното до сега и за она што го нуди предизборната програма на коалицијата “Можеме”. Царовска ги повика жителите на Крњево на 15 јули да гласате за СДСМ, бидејќиContinue Reading

Битола синоќа потона од поројниот дожд. Нерешените комунални проблеми на локалната власт се излеаjа по улиците и ги покажаа на дело резултатите од владеење на СДСМ. Граѓаните на Битола имаат многу наталожени проблеми и реални потреби кои некој треба да ги реши. Битола не го заслужува ова! Битола заслужува посветеноContinue Reading

Коалицијата „Сега е време“ во саботата вечерта и покрај лошите временски услови одржа посетен централен митинг во Струга. Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на митингот меѓу другото зборуваше и за идејата на, како што рече, лидерите на владејачкиот СДСМ, Зоран Заев и на опозицската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заContinue Reading

На 04.07.2020 околу 21,45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница “Св.Наум Охридски“ бил донесен повреден Ш.П.(29) од с.Батинци, скопско, со повреди од нож, кој за кратко време починал. Во меѓувреме донесен бил и Н.С.(28) од с.Батинци исто така со повреди, а со возило од итнаContinue Reading

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата тераса успеал да украде 800.000 евра, 60.000 долари, 50.000 франци и еден милион денари. Според полицискиот извештај, кражбата се случила во периодот од 19.30 до 21.00 часот на 04.07 годинава.

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 71-Куманово 15-Дебар 1-Штип 10-Прилеп 5-Тетово 20-Струга 3-Велес 1-Битола 3-Охрид 10-Гостивар 14-Пробиштип 4-Македонски Брод 1-Кичево 2-Ресен 5 Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еденContinue Reading

„Почитувани Гостиварци,Драги пријатели, Дозволете ми да ве поздравувам во име на партијата ТМБХ, Коалицијата за Обнова на Македонија, И во името на Tурците од нашиот крај преку кои најсрдечно го поздравуам нашиот драг пријател и идниот председател на владата на Макдонија годпоинот Христијан Мицковски: Добро ни дојдовте во градот наContinue Reading