Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 274 -Прилеп 79 -Кавадарци 55 -Тетово 39 -Куманово 34 -Охрид 29 -Гевгелија 26 -Неготино 25 -Велес 24 -Штип 20 -Гостивар 18 -Битола 16 -Струмица 13 -Кочани 12 -Струга и Крива Паланка по 11Continue Reading

ФК Пелистер денес го претстави најновото засилување, интернационалецот од Гана, Принц Апонсах. Напаѓачот кој пристигна од Тајланд, од вчера се приклучи на тренинзите со своите нови соиграчи и веќе му е на располагање на тренерот Димитар Капинковски. „Многу сум среќен што сум тука. Сакам напаѓачки фудбал, играм на офанзивните позиции.Continue Reading

Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков не е во неговиот дом на Водно. Како што дознава Фокус од извори во МВР, полицијата го бара и во хотелот Мериот, во косопственост на компанија на неговиот син. Неофицијално, Министерството за внатрешни работи размислува да распише потерница. Се обративме и до МВР,Continue Reading

Либерално-демократската партија има донесено одлука за самостојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби Мојсоски на седница на Централниот одбор на партијата уште од месец август 2020 година, но се уште не е реализирана од објективни причини, потврдуваат за „Фокус“ од партијата. – Како партија донесовме одлука уште предContinue Reading

Власта насилно и нетранспарентно го туркаше законот за попис, злоупотребувајќи европско знаменце. И во онака скратената собраниска постапка, владеачкото мнозинство ги одби сите 40 з кои ВМРО-ДПМНЕ конструктивно ги предложи да го подобори законскиот текст. За релевантноста на резултатите потребен е врзан потпис на директорот и заменик-директорот на ДЗС доволноContinue Reading

Ѓорѓе Балашевиќ, популарниот српски кантавтор чии песни се евергрин хитови на ексјугословенските простори, почина денеска во Нови Сад, откако пред една недела бил примен на Инфективната клиника поради воспаление на белите дробови како последица на ковид-19. Почина на 3 месеци пред да наполни 68 години. Познат по прекарот Панонски морнар,Continue Reading

Почитувани битолчани,Денес мнозинството од СДСМ во Советот на Општина Битола предложи точка со која од буџетот на Општина Битола ќе се доделат 150.000 ден. на струмички ГЛОБАЛ. За Петровска и СДСМ кога е “Копанки” во прашање тогаш е спорно што тој е на граѓаните и е граден од граѓаните, аContinue Reading

Почитувани,Во текот на денешниот ден, Мила Царовска ја посети општина Битола, каде имаше можност да види како Владата на ВМРО-ДПМНЕ ги решаваше проблемите на студентите во 2014 година отворајќи го “ФАКУЛТЕТОТ ЗА ИНФОРМАТИЧКИ И КОМУНИКАЦИСКИ ТЕХНОЛОГИИ како нова единица на битолскиот Универзитет. Денес факултетот е еден од најдобрите и најперспективниContinue Reading

Се подготвува ново стабилно парламентарно мнозинство кое ќе го предводи ВМРО-ДПМНЕ, тврди Алфа во својот прилог повикувајќи се високи партиски извори. Неофицијално најголемата опозициска партија веќе има на располагање доволен број пратеници за превласт во парламентот односно 61, но во тек се преговори со уште неколку народни избраници. За мнозинството да бидеContinue Reading