Тажна вест за љубителите на фудбалот: почина Диего Армандо Марадона, пренесуваат сите светски агенции и медиуми. Поголемиот дел од аргентинските фанови се’ уште не веруваат во веста која за само неколку секунди го обиколи светот. Смртта се случила после кардиореспираторниот напад, срцев удар, кој големиот Диего го доживеал во неговиотContinue Reading

Пред извесен период со саканите се пресели од Шведска во родната Струмица каде вели дека и е најубаво. Периодов се почесто објавува мисли од животот кои веројатно се нејзината девиза за поубаво и посреќно утре. Овој пат, не и требаше повод и специјален празник за да се маскира како Индијанка,Continue Reading

Македонскиот пејач Никола Перевски Пере од Нокаут по трет пат стана татко. Убавата порака ја сподели гордиот чичко, братот на музичарот. Тој на социјалните мрежи сподели фотографија од мекиците и им порача на сите дека двете ќерки на Пере сега си добија и сестричка по име Софиа. -Мекицииииии!!! Моите таткоContinue Reading

После повеќемесечна работа заврши комплетната подготовка за првиот поп сингл на Никола Зацески, на домашната јавност познат и етаблиран како оперски пејач. Никола Зацески или “волшебниот глас”, како што го нарекуваат многу критичари и колеги, за реализација на својот прв поп проект, состави врвна екипа на професионалци од Македонија иContinue Reading

Српски Ало, бугарското вето за отпочнување преговори на Македонија со ЕУ, го коментира како залудно продавање на државата од страна на премиерот Зоран Заев и додава дека шефовите на ЕУ го излажале. – Премиерот Зоран Заев рече дека одбивањето на Бугарија да ја одобри рамката за преговори за Македонија еContinue Reading

Македонската фолк-пејачка Сузана Гавазова е една од најзгодните жени воопшто на македонската сцена. Нејзината кариера е на пауза поради пандемијата и забараната за одржување на било какви прослави. Таа ги почитува сите мерки, но не ја губи позитивната енергија и желбата за забава. На својот Инстаграм профил сподели видео, наContinue Reading

Македонската гитарска легенда, реномираниот музичар и автор Влатко Стефановски на крајот на месец ноември ќе го промовира новиот албум „Taftalidze shuffle” во издание на престижната Кроација рекордс. Албумот го доби името по населбата во која живее Стефановски. Како што е познато Влатко со своето семејство живее во Тафталиџе со децении.Continue Reading

26 годишниот Андреј Дориќ од Нови Сад кој се прогласи за двојник на Тоше Проески поради неговиот изглед и физичката сличност со нашата музичка икона, формирал свој трибјут бенд во негова чест. “Тоше Проески Трибјут бенд” својот прв настап ќе го има на 12-ти ноември во еден новосадски клуб. КакоContinue Reading

Првично по кое многумина ја знаат Мелита Ракиќевиќ се животните и емисијата за миленици „Пет шоу“ која долги години се емитуваше на телевизија. Освен тоа Мелита беше позната и како сопственичка на продавници специјализирани за миленичиња. Тој бизнис остана зад неа, но љубовта кон животните за Мелита не се намалиContinue Reading

Елена Велевска знае како да го привлече вниманието на своите  повеќе од 27 000 следбеници на социјалните мрежи. Некогаш тоа е со песна, некогаш со провокативни фотосесии и фотографии, некогаш со некој цитатат за животот… Иако неодамна влезе во петатта деценија од животот, за фолкерката годините се само бројка. МногуминаContinue Reading