Светски познатиот македонски пијанист Симон Трпчески по подолго време е повторно пред македонската публика, заедно со неговите пријатели, врвни македонски уметници: Влатко Нушев, Илинка Велкова, Александар Стојчески, Владимир Крстев, Паскал Краповски, Гонца Богоромова, Иван Наумовски, Милена Арсовска и Шкељзен Бафтијари. Трпчески ќе настапи на 43. Денови на македонска музика, утреContinue Reading

Драмски театар по пауза од седум месеци се отвара за публиката. Првата престава е вечер, 20-ти октомври 2020 год.со претставата „Партија реми“ во која игра и годинешниот добитник на наградата за животно дело “Анче Џамбазова”, актерот Ѓокица Лукаревски. Репертоарот на Драмски потоа продолжува со претставата „Чудесна терапија“, на 22-ри иContinue Reading

На 47 годишна возраст, во Германија ненадејно почина македонскиот и охридски уметник Борис Џепароски, човекот кој имаше ретка дарба да создава уметнички дела со моторна пила. Џепароски создаваше дела главно од масивно дрво на кое му даваше душа. Животот го помина на релација Охрид-Франкфурт, каде што беше на привремена работа, иContinue Reading

       Радио ЕСИ е новонастанато онлајн радио во македонскиот етер коешто постои само два месеци. Со богата музичка, забавна, спортска и информативна програма, претендира да стане препознатливо радио по својот имиџ и флексибилност. Радиото потекнува и е создадено од Здружението за Европска Социјална Инклузија ЕСИ НЕЛИС од Скопје во соработкаContinue Reading

Игор Џамбазов откако е со планинарката Илина Арсова, доживува животна преродба… Во колку чекори ќе биде, допрва ќе видиме, ама да се надеваме дека ќе бидат што повеќе, а најдобро безброј! Обајцата живеат живот на свој начин,  во хармонија со природата и здравото опкружување, а „урбаната џунгла“ ја посетуваат самоContinue Reading

Наскоро во македонските кина најамбициозниот проект во изминатата година “Најтешкото нешто” по сценарио и роман на Оливер Ромевски(Ловец на души), во режија на легендарниот Сердар Акар(Долина на волците), продукција на македонскиот Сектор Филм(Парада)  и НТЦ Медиа од Истанбул, со продуцентите  Владимир Анастасов, Ангела Несторовска и турскиот мегапродуцент Мехмет Јигит Алп,Continue Reading

Свештената Бигорска Обител денеска беше домаќин на уште еден духовно-културен настан. Имено, во големата манастирска просторија за посебни пригоди беа промовирани три збирки на поезија: „Свештена Бигорска Обител“ и „Нашите празници“ од група автори, уредени од г-ѓа Вера Благојевиќ – Самарјанин и „Муабетење со умот“ од Нада Алексоска. Свеченоста јаContinue Reading

Да се започне нов проект на малите екрани, со многу свежина, нови луѓе и инспиративни приказни е навистина предизвик. Но со многу труд, вложеност и енергија резултатите се неизбежни. Водителката на Тв Сонце Викторија Петровска успешно ја заокружува првата сезона од нејзината авторска емисија ‘’Од своја страна’’ која се емитуваContinue Reading

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска истакна дека фестивалот „Макфест“ годинава ќе се одржи на отворено. Фестивалот „Макфест“ оваа година слави 35 години од постоењето, јубилеен фестивал којшто и пред да сапочне оваа состојба со Корона вирусот сакавме да биде посебен заради тоашто тоа го заслужуваат и изведувачите иContinue Reading

Фестивалот „Битола отворен град“ кој беше одложен поради пандемијата со Ковид 19, ќе се случи и оваа година. Имено од 3 до 5 септември, како што велат од МКЦ – Битола, подгответе се за квалитетна музичка програма на кирилица, но и други мали слатки уметнички задоволства за душа и глава.Continue Reading