Македонската фолкерка Елена Велевска е една од оние во која очите на јавноста се постојано вперени. Заради новите песни и видеоспотовите, приватниот живот во кој не ја одминаа скандалите, па се’ до секојдневните објави на социјалните мрежи на нејзините се’поприовокативни фотографии, со кои Елена како да е опседната. А зошто и даContinue Reading

Доајенот на македонската опера, но и славен изведувач на македонски староградски и забавни мелодии, Наум Бурназ, бил претепан во угостителски објект во Охрид и исфрлен на улица. За немилилата случка информира неговата ќерќа Мелита, која алармира дека нејзиниот 80-годишен татко, иако нападнат од сопствениците на објектот и со телесни повреди,Continue Reading

Летната сезона веќе е отворена, а македонските јавни личности го користат убавото време за да уживаат на домашен терен. За разлика од претходните години, кога можевме да уживаме во соседството или пак на некоја егзотична дестинација подалеку од дома, оваа година поради короната летните одмори најголемиот дел од нас ќеContinue Reading

Јубилејното издание  на фестивалот “Илинденски денови” ќе се одржи неколку дена пред традиционалниот датум и тоа од 22-ри до 29-ти јули. По сите протоколи и со сите заштитни мерки, оваа година фестивалот ќе реализираат и 4 изложби во Центарот за култура во Битола, во Магазата и салата за изложби воContinue Reading

Музејот на легендарната Есма Реџепова, лоциран на Кале целосно е ограбен и во него нема ништо. Според досегашниот увид на МВР, кражбата се случила по нејзината смрт. Увидот во куќата на Реџепова бил направен  по барање на Фондација Есма Реџепова, во присуство на официјални лица од МВР и Министерство заContinue Reading

Водителката на Тв Сонце Викторија Петровска магистрираше на Правниот факултет ‘’Јустинијан Први’’ во Скопје. Таа магистрираше на отсекот Деловно право, обработувајќи ја темата за социјалните медиуми во маркетинг процесот. ‘’Заокружувајќи дел од моето образование сфаќам колку сум се вложила во себе и колку се вложувам во се’ што правам. НавикатаContinue Reading

Денес неочекувано почина младиот македонски фолк пејач Емрах Мехмеди од Жировница, роден на 9 август 1990 година во Дебар. Завршил факултет за музичка уметност во Скопје.Како што се дознава, Емрах животот го изгубил во несреќен случај, паѓајки од скеле.Емрах важеше за млад и надежен македонски пејач, имаше големи планови воContinue Reading

Изминатиот продолжен карантински викенд, пејачката Сузана гавазова си го направи да и биде што поисполнет и поубав. Штом сонцето посилно светна, Сузе се соблече во костим за капење, уживаше во базен и џакузи, а тоа мораше и симболично да го обележи. Топлото време, Гавазова вели дека и носи претчуство декаContinue Reading

Хероината од документарецот „Медена земја“, Атиџе Муратова дојде во Скопје, влезе во студио и ја сними познатата нејзина песна „Чекор по чекор“, која се пееше и во Холивуд. Аранжман за песната направија Љупчо Соколовски и Илчо Јованов, а снимена е во студиото „City sound“. Атиџе е пресреќна, соништата и еContinue Reading

„Фотографиите кои очигледно побудија толкав интерес во јавноста се најчесто фотографирани околу 5,30 часот наутро, додека уживаме во зраците на изгрејсонцето, без шминки и фотошоп, со бушави коси, но со искрена насмевка и сјај во очите…“, вели ИлинаСите дознаа за љубовната врска на Илина Арсова со Игор Џамбазов. Легендарниот актерContinue Reading