Петар Поп-Арсов Го доживеавме и тоа! Во очи на изборите, Владата дели пари спротивно на Изборниот закон, а истовремено моли за донации. Се изрекуваат пресуди за случајот рекет, а се доделуваат пари на невладини организации непосредно поврзани со протагонистите во споменатиот случај! Што се случува со нас? Што е ова?Continue Reading

Македонија на 15ти јули излегува на предвремени парламентарни избори. Лидерот на владеачката СДСМ Зоран Заев на прес конференција во понеделникот (15ти јуни) јавно потврди дека го прифаќа предлогот на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски за одржување избори на 15ти јули. Познавачите на приликите во земјата се јасни дека сред лето,Continue Reading

Низ македонската јавност некако стихијно се шири (свесно и тенденциозно од оние кои велеа “опозицијата се плаши од избори”) дефетистички синдром : зошто и дали да се излезело на избори,па дали би биле безбедни или…, дрн, дрн,..… и, очигледно, сето тоа од “гнездото” на кутрите заслепени и сервилни полтрони, некадарниContinue Reading

Денес кога СДС сака да оди на избори веднаш, но знае… Денес кога ДПНЕ не сака да оди на избори, но знае… Денес кога ДУИ е мост помеѓу партнетите СДС ДПНЕ, и знае… Сите знаат, сите лицитираат, сите се победници… Сите на некого му ветиле, ветуваат и ќе ветуваат… ОвааContinue Reading

Датумот за парламентарните избори во Македонија не само што тотално го засени проблемот со пандемијата со корона вирусот, туку дефинитивно го стави во втор план! Тоа што бројот заболени постојано расте, за жал расте и бројот на починати, на власта очигледно ништо не и значи и бидејќи нејзе и гориContinue Reading

Денес на прагот на лето 2020 година Уставниот суд на Македонија или како тие сакаат да се прекрстат (Јас нема да ги именувам со СТРАМОТ НА ВЕКОТ) носи одлуки по Бадентер. Правото нема ќошови или има право или нема право. Кај нас Бадентер систем на гласање кажува што е аContinue Reading

Ниту во мирнодопски ниту во вонредни околности, за жал, не може по две и пол години, да забележиме некаква, барем и најмала промена во функционурањето на локалната власт и градоначалничката Наташа Петровска. Неработа, незнаење, импровизација, ароганција и лицемерие. Сето тоа е на штета на граѓаните, на штета на Битола. ЗаContinue Reading

ПРОКЛЕТСТВО И АМАНЕТ Пишува Тодор ПЕТРОВ Свесни ли се Заев и неговата камарила до кое дереџе ја доведоа државата и нацијата, или ќе останат до крај верни на велепредавството, геноцидот и злосторството: Од држава, Македонија да ја претворат во територија без народ и историја? Така се вели, свесни ли сте,Continue Reading

Аман бе, аман. Оро играле луѓето, ги стрпавте во затвор! Детено кутре шета, го прибравте со марица! Што ви е вам бе, нормални ли сте или карантинов многу ве удри во глава? Кој ви ги дава препораки да превземате вакви мерки, од Кризниот штаб ли? Вие сте биле прави фашисти!Continue Reading

Втор дел Нешто побавно (но исто така побрзо од националниот доход) расте трговијата со другите делови на светот, вклучувајќи ги и двата останати стопански центри. Што се однесува пак, до прелевањата на капитал, тие се управуваат според други, покаприциозни правила, меѓу другото, поради огромното значење на чисто шпекулативните трнсфери штоContinue Reading