3 август 2020 година, Перт, Западна Австралија – Македонската заедница во Западна Австралија вчера го одбележа големиот државен празник Илинден и црковниот празник Свети Пророк Илија. Во Македонската православна црква “Свети Никола“ во Перт се одржана утринска богослужба на која чиноначалствуваше парохискиот свештеник протоереј ставрофор отец Станко Јовановски. По утренатаContinue Reading

Четириесет и деветтата семакедонска средба “Трново- 2020 година“, во име на Македонците по род и државјанство од сите страни на целиот свет, уаптува јасна порака до Владата за раскинување на Спогодбата Димитров- Коѕијас, известување со нота за таа одлука до Владата во Атина и до генералниот секретар на ООН иContinue Reading

Боговидец, чудотворец, ревнител за Божјата вера. Родум од племето Ароново, од градот Тесвит и затоа е наречен Тесвитјанин. Кога се роди Илија, неговиот татко Савах виде ангели Божји околу детето како го повиваат во оган и му даваат да јаде пламен. Ова беше предзнак за неговиот пламенен карактер и заContinue Reading

На 2 Август во битолското село Трново, во организација на Матицата на иселениците, Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија – Битола, Сојузот на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија – МАКЕДОН и Светскиот Македонски Конгрес, по 49 ти пат, ќе се одржи Семакедонската средба ТрновоContinue Reading

Пред 30 години, во вечерните часови на 17 јули 1990 година, во големата сала на Домот на културата (денес Центар за култура) во Битола, повеќе немаше празно место , па оние кои задоцнија настанот го следеа од влезовите. Атмосферата беше еуфорична при изнесувањето на програмат на новата партија, особено когаContinue Reading

“Оваа земја мора, по сите порази и сите неразбрани трговци влезени во политиката, да почне да победува. А, победата не е нешто недостижно.Потребно е само да се има сон, мотив и чест”. Оваа размисла на Драган Богдановски најинтимно, во овој момент, ја дели секој оној кој си ја сака татковината.Continue Reading

Муслиманите кои по заповед на Аллах за да ја добијат милоста на Севишниот, во текот на денот, еден месец постеа од изгрејсонце до зајдисонце, не јадеа и не конзумираа ништо, денеска го слават Рамазан Бајрам. Рамазан Бајрам се слави три дена и муслиманите во целиот свет во текот на овие три дена ќе сиContinue Reading

Денеска се празнува 24 Мај, денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. „Родени браќа родум од Солун, од угледни и богати родители, Лав и Марија. Постариот брат, Методиј, како офицер помина десет години меѓу Македонските Словени. Потоа се оддалечи на гората Олимп и се предаде на монашки подвиг. ОвдеContinue Reading

23 мај 2020 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) им го честита големиот празник Рамазан Бајрам на сите муслимани во Македонија и на сите Македонци со исламска вероисповед во светот. Бидејќи Рамазан е време на пост, молитва, солидарност и милосрдие, нека ги исполни сите муслимани со добрина, милост,Continue Reading

Пред да биде донесена мерка за воведување на полициски час за Бајрам, Исламската верска заедница испратила писмо до Владата со кое вели дека е против воведување на забрана за движење. Како што објави Лајмпрес, ИВЗ на чело со поглаварот Сулејман Реџепи го испратила писмото завчера, во кое се потенцира декаContinue Reading