Македонската фолк-пејачка Сузана Гавазова е една од најзгодните жени воопшто на македонската сцена. Нејзината кариера е на пауза поради пандемијата и забараната за одржување на било какви прослави. Таа ги почитува сите мерки, но не ја губи позитивната енергија и желбата за забава. На својот Инстаграм профил сподели видео, наContinue Reading

Полицајка се сликала полугола во униформа и фотографија ја објавила на социјалните мрежи, а Одделот за внатрешна контрола поведе дисциплинска постапка против неа. Иако заматени, на фотографијата се гледаат ознаките на полицијата, откопчана кошула и краватата меѓу градите. Полициската службеничка е вработена во министерството пред 11 години, и работи воContinue Reading

Пратеничката во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, годинава ја предводи коњаницата којашто традиционално секоја година заминува кон Мечкин Камен за да учествува во прославата на празникот Илинден. “Во чест на Илинден заедно со коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ тргнавме од Зубовце до славното Крушево. ГиContinue Reading

Летната сезона веќе е отворена, а македонските јавни личности го користат убавото време за да уживаат на домашен терен. За разлика од претходните години, кога можевме да уживаме во соседството или пак на некоја егзотична дестинација подалеку од дома, оваа година поради короната летните одмори најголемиот дел од нас ќеContinue Reading

Музејот на легендарната Есма Реџепова, лоциран на Кале целосно е ограбен и во него нема ништо. Според досегашниот увид на МВР, кражбата се случила по нејзината смрт. Увидот во куќата на Реџепова бил направен  по барање на Фондација Есма Реџепова, во присуство на официјални лица од МВР и Министерство заContinue Reading

Битола синоќа потона од поројниот дожд. Нерешените комунални проблеми на локалната власт се излеаjа по улиците и ги покажаа на дело резултатите од владеење на СДСМ. Граѓаните на Битола имаат многу наталожени проблеми и реални потреби кои некој треба да ги реши. Битола не го заслужува ова! Битола заслужува посветеноContinue Reading

Делегации на СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА – МАКЕДОН и представници на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ ОК Битола и кандидатот за пратеник од ВМРО ДПМНЕ Силвана Ангеловска, положија свежо цвеќе на Споменикот на на македонската хероина Мирка Гинова во градскиот парк во Битола.ГодинаваContinue Reading

Почитувани пријатели,денес околу 16ч од домашна изолација бев примен на Инфективната клиника, заради повеќедневна покачена температура.Други симптоми немам, дишењето е добро, апетитот и расположението исто така. Вчерашниот тест покажа негативни резултати на Ковид19, но по препорака на специјалист од инфективна клиника, денес направивме уште еден тест, чии резултати се очекуваатContinue Reading

Денес, како и во рамките на вчерашниот ден, продолжи претставувањето на Битолските кандидати за пратеници во ИЕ5. На двата поставени штандови, во близина на Новиот Пазар и на Широк Сокак наспроти А1, почитувајќи ги сите протоколи за заштита од Ковид 19, беа поделени флаери со скратената програмска содржина за Битола.Continue Reading