Интервју со професорот Љупчо Ристовски, претседател на Интегра Каков е вашиот концепт и каква е визијата на Интегра, македонска конзервативна партија, за иднината на Македонија?– Македонија се наоѓа во сериозна критична фаза од своето постоење и развој. На работ на бездна е донесен државотворниот капацитет на македонскиот народ во својатаContinue Reading

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ќе го посети Прилеп. Посетата му започнува со средба со млади во клубот „Калипсо“ точно на пладне. Во 12:45 часот ќеContinue Reading

Мила Царовска, носителка на листа на пратеници во ИЕ 1, попладнето се сретна со жителите на Крњево. На средбата Царовска разговараше за сработеното до сега и за она што го нуди предизборната програма на коалицијата “Можеме”. Царовска ги повика жителите на Крњево на 15 јули да гласате за СДСМ, бидејќиContinue Reading

Коалицијата „Сега е време“ во саботата вечерта и покрај лошите временски услови одржа посетен централен митинг во Струга. Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на митингот меѓу другото зборуваше и за идејата на, како што рече, лидерите на владејачкиот СДСМ, Зоран Заев и на опозицската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заContinue Reading

„Почитувани Гостиварци,Драги пријатели, Дозволете ми да ве поздравувам во име на партијата ТМБХ, Коалицијата за Обнова на Македонија, И во името на Tурците од нашиот крај преку кои најсрдечно го поздравуам нашиот драг пријател и идниот председател на владата на Макдонија годпоинот Христијан Мицковски: Добро ни дојдовте во градот наContinue Reading

Германија, која го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со Македонија и со Албанија до крајот на годинава, објави Б92, повикувајќи се на Танјуг. „Висок германски претставник при претставувањето на агендата на претседавањето до крајот на годината проширувањетоContinue Reading

Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна  и целата врева се крева поради тоа што ние излеговме со наше правно и легитимно барање за премиер Албанец, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети на промоцијата на партијата во Куманово.Continue Reading

Почитувани пријатели,денес околу 16ч од домашна изолација бев примен на Инфективната клиника, заради повеќедневна покачена температура.Други симптоми немам, дишењето е добро, апетитот и расположението исто така. Вчерашниот тест покажа негативни резултати на Ковид19, но по препорака на специјалист од инфективна клиника, денес направивме уште еден тест, чии резултати се очекуваатContinue Reading

Изјава за медиуми, Зоран Заев, претседател на СДСМ и носител во ИЕ 4 Почитувани, Денеска на мое големо задоволство сум овде во Радовиш каде ќе се сретнам со граѓаните од овој наш град, ќе разговараме со бизнис секторот, со младите, со земјоделците, со спортистите. Со сите нив ќе разговараме заContinue Reading

Македонските граѓани кои сакаат да влезат во Бугарија и во следните две недели ќе мораат да одат во задолжителен карантин од 14 дена по влезот кај источниот сосед, јави бугарското државно радио. Првиот човек на Државниот здравствен инспекторат, Ангел Кунчев, изјави денес при посета на пограничниот град Ќустендил дека обврскатаContinue Reading