Српски Ало, бугарското вето за отпочнување преговори на Македонија со ЕУ, го коментира како залудно продавање на државата од страна на премиерот Зоран Заев и додава дека шефовите на ЕУ го излажале. – Премиерот Зоран Заев рече дека одбивањето на Бугарија да ја одобри рамката за преговори за Македонија еContinue Reading

Битола остана со пратеник помалку. Пратеникот на „Коалицијата за Обнова на Македонија“ Игор Дурловски, вечерва соопшти дека го напушта Собранието.  „Националните интереси, правда за неправедно прогонетите и нормална држава за нашите деца беа/се мои приоритети. Пратеничката фотеља боде кога политичката прагма станува поважна од моралот. Затоа, го напуштам Собранието наContinue Reading

Денеска Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски го изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија Сајкоски е роден во Кичево и е доктор на историски науки. Сајкоски е долгогодишен член на ВМРО-ДПМНЕ, пратеник во сегашниот состав на Собранието.Инаку во минатото Сајкоски има извршуваноContinue Reading

На денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се дебатираше за изборот на заменици на Претседателот, говореше и битолската пратеничка д-р Олга Лозановска, која предупреди дека, трошоците за работата на Собранието се зголемуваат пропорционално со бројот на заменици на Претседателот на Собранието. Некаде на средината од нејзиното обраќање,Continue Reading

Канал 5 дознава дека екс-министерката Гордана Јанкуловска е спроведена во затворот Идризово. Оваа информација им е потврдена и од МВР. По пресудата на Врховниот суд , надлежниот судија издал налог за нејзино спроведување во затворот Идризово. Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, во октомври 2018 е осудена на шест годиниContinue Reading

Лидерот на Левица Димитар Апасиев во негов стил, ги повика НАТО и ЕУ да го откупат грозјето. Неговиот коментар за неколку часа доби 3.500 коментари. Според информациите кои се појавија на социјалните мрежи, грозјето се откупува по цена од 2 денари!

Владата доставила барање до Општина Центар од новиот детален урбанистички план „Мал ринг“ да се избришат маркичките на Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза. Работната група за справување со проектот „Скопје 2014“ која беше формирана од Владата на СДСМ по доаѓањето на власт во 2017 година, за овие дваContinue Reading

Александар Николоски, Владо Мисајловски, Иван Иванов, Сергеј Попов, Никола Мицевски, Гордана Димитриевска- Кочоска, Рашела Мизрахи, Стефан Андоновски, Марија Андоновска, Олга Лозановска, Дафина Стојановска, Вело Марковски, Трајко Славевски, Влатко Ѓорчев, Драган Ковачки, Коце Трајановски, Кирил Пецаков и Антонијо Милошоски. Ова се членовите на новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ што вечерва гиContinue Reading

Според информациите до кои дојде Веб порталот Безистен,мк, на денешниот состанок на Централниот Одбор на ВМРО-ДПМНЕ, битолската пратеничка д-р Олга Лозановска е избрана како член на највисокото партиско раководство. Најверојатно, таа е едиснтвениот член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Битола. За другите детали од состанокот, ќе информираме покасно.

Фејсбук статус на Димитар Апасиев – лидер на Левица Ќе знаете дека сме си ја вратиле Државата од квислинзите, кога – во некоја не така далечна иднина – наш Министер за надворешни работи, на билатерална средба со неговиот грчки колега, ќе ги покрене овие суштински прашања и, како чин наContinue Reading