По повод 117 годишнината од смртта на големиот војвода и јунак Јордан Пиперката, УМС на ВМРО ДПМНЕ Битола, заедно со УМС на ВМРО-ДПМНЕ Демир Хисар и МПЗ Тодор Александров положи свежо цвеќе пред споменикот во с. Велмевци. Пред споменикот од каде што Јордан Пиперката сеуште ја надгледува коријата, беше одржанContinue Reading

Новиот пратеник од Левица, Димитар Апасиев, кој е инаку професор на Универзитетот во Штип, продолжува да ги воодушевува своите приврзаници Вчера, на својот ФБ профил напиша: ,,Се моли ШЕЌЕРИНСКА да иде у пичку матер. Од Карпалак, па лево!#МинистеркатаЗаОдбранаНаУЧК“-напиша тој на социјалната мрежа и доби речиси 7000 лајкови, срценца и гушкања.

8 август 2020 година, Тетово, Македонија – На денешен ден, на 8 август, пред 19 години, кај месноста Карпалак се случи најброен масакр во војната 2001 година врз Вооружените сили на Македонија. Беа убиени десет а ранети тројца резервисти припадници на Вооружените сили на Македонија кај месноста Марков Ѕид близуContinue Reading

Кривична пријава поднесе СВР Тетово против градоначалникот на Боговиње, кој е осомничен за „несовесно работење во службата“. СВР Тетово поднесе кривична пријава против Џ.А.(49) од тетовското село, градоначалник на општина Боговиње, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“ и против правно лице од с.Боговиње, сопственостContinue Reading

ИЛИНДЕНСКО ВОСТАНИЕ (1903) – востание на македонскиот народ против османлиската власт. Конгресот на Македонската револуционерна организација (ТМОРО), одржан во Солун (2/15. – 4/17. Ⅰ 1896), донел одлука (16. Ⅰ 1903) напролет да се крене оружено востание. Започнувањето и водењето на Востанието биле препуштени на окружните комитети. Конгресот на Битолскиот револуционерен округ, одржанContinue Reading

Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија – МАКЕДОН, вчера пред Споменикот на децата бегалци во Парк “Жена борец“ спроти Собранието на Македонија се одржа традиционалното чествување полагање цвеќе за помен и спомен на жртвите од Граѓанската војна во Хеленската РепубликаContinue Reading

Битола синоќа потона од поројниот дожд. Нерешените комунални проблеми на локалната власт се излеаjа по улиците и ги покажаа на дело резултатите од владеење на СДСМ. Граѓаните на Битола имаат многу наталожени проблеми и реални потреби кои некој треба да ги реши. Битола не го заслужува ова! Битола заслужува посветеноContinue Reading

На 04.07.2020 околу 21,45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница “Св.Наум Охридски“ бил донесен повреден Ш.П.(29) од с.Батинци, скопско, со повреди од нож, кој за кратко време починал. Во меѓувреме донесен бил и Н.С.(28) од с.Батинци исто така со повреди, а со возило од итнаContinue Reading

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата тераса успеал да украде 800.000 евра, 60.000 долари, 50.000 франци и еден милион денари. Според полицискиот извештај, кражбата се случила во периодот од 19.30 до 21.00 часот на 04.07 годинава.

Делегации на СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА – МАКЕДОН и представници на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ ОК Битола и кандидатот за пратеник од ВМРО ДПМНЕ Силвана Ангеловска, положија свежо цвеќе на Споменикот на на македонската хероина Мирка Гинова во градскиот парк во Битола.ГодинаваContinue Reading