Со затворањето на Еуростандард банка засегнати се огромен број пензионери кои добиваат пензија преку користењето на услугите на банката, луѓе кои добиваат плата и бизниси кои ги користеле услугите на банката, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. „Со пропаѓањето на банката доведени се во прашање исплатите кон 55 илјади граѓани, од кој надContinue Reading

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за која попладнево на пресконференција гувернерката на НБМ Анита Бежоска Ангеловска соопшти дека и ја укинува дозволата за работа и утре пред судот ќе предложи стечај за банката.Continue Reading

Министерката за финансии Нина Ангеловска е еден од штедачите во сега веќе пропаднатата Еуростандард Банка. Во својот анкетен лист доставен до ДКСК таа има наведено дека во оваа банка имала орочено 200.000 евра. До редакцијата на Економски Лидер стигна непотврдена информација дека министерката во четвртокот  ги извадила своите пари одContinue Reading

Се санираат состојбите во рудниците во РЕК Битола по елементарната непогода и поплавите кои се случија на откопните полиња за јаглен предизвикани од обилните врнежи во изминатиот месец, а особено во последната недела. Денеска на терен во рудниците повторно беа генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски и директорот на РЕК Битола, Златко Ќурчиевски.Continue Reading

Обилните врнежи од дожд во битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во Рудникот Суводол на РЕК Битола. Ископот и транспортот на јаглен во моментов се во прекин и се вложуваат натчовечки напори за санирање на состојбите, соопштија од ЕСМ.На терен e и генералниот директор на АД ЕСМ, Васко КовачевскиContinue Reading

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски кажа дека електричната енергија за сите потрошувачи од идниот месец поскапува за 7,4 проценти. „Ние знаеме дека со оваа одлука за зголемување на цената на струјата, ќе влијаеме врз сите крајни потрошувачи. Сега сметка на пример од 1.500 денари, ќе добие плусContinue Reading

Поради неодговорните и неспособни политики на СДСМ, но и криминалните тендери во РЕК Битола, преку кои милиони завршија на сметки на приватни фирми, од септември следува поскапување на цената на струјата, истакна Стевче Антовски од ВМРО-ДПМНЕ. -СДСМ го изманипулира народот во предизборието и неколкукратно ги одложуваше одлуките на Регулаторната комисијаContinue Reading

Извозот на стоки од земјава од јануари до мај годинава бележи пад од 27,4 отсто во однос на тој период лани, а кај увозот е забележан пад од 22,9 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци вредноста на извозот во петте месеци изнесува 2.152.517 илјади американски долари, вредностаContinue Reading

Увид во градежните работи на нова, енергетски ефикасна градинка во Волково, општина Ѓорче Петров, денеска извршија премиерот Оливер Спасовски, заменик-министерот за труд и социјална политика, Ѓонул Бајрактар, и дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ. Премиерот Спасовски посочи дека во изминатите три години Владата, во соработка со локалнитеContinue Reading