ФК Пелистер денес го претстави најновото засилување, интернационалецот од Гана, Принц Апонсах. Напаѓачот кој пристигна од Тајланд, од вчера се приклучи на тренинзите со своите нови соиграчи и веќе му е на располагање на тренерот Димитар Капинковски. „Многу сум среќен што сум тука. Сакам напаѓачки фудбал, играм на офанзивните позиции.Continue Reading

Навивачката група Чкембари веќе долго време е дистанцирана и не се меша во раководењето внатре во клубовите кој го носат името Пелистер , затоа што секогаш кога не му оди на клубот Чкембари се дежурни виновници. Но не значи ако не се мешаме дека не гледаме што се случува внатреContinue Reading

Светот на ракометот денеска остана без голема легенда, без тренерот кој остави длабока трага во македонскиот ракомет. На 67 година почина Романецот Богдан Маковеј, кој во својата кариера мина неколку години како тренер во Македонија. Иако си замина се врати брзо во македонскиот ракомет и тоа на клупата на машкатаContinue Reading

Македонскиот ракометен репрезентативец и сегашен директор на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсоски на својот официјален Фејсбук профил сподели статус во кој пишува дека добил позитивен тест од Ковид-19. – Драги пријатели,Поради контактите кои ги имав изминатиот период поврзани со моите работни обврски, одлучив да се тестирам и добивContinue Reading

Легендарниот хрватски тренер, Ото Бариќ, почина оваа недела од последици на коронавирус.„Хер Ото“ е роден на 19. јуни 1933. година, а најголемиот успех го постигна во Австрија.Со Рапид од Виена освои три титули на државни шампиони, а во 1985. година играше во финалето на Купот на победниците на куповите. ПодоцнаContinue Reading

Братот на Кристијано Роналдо, Хуго Динарте Авеиро, е под истрага од страна на италијанската полиција поради оптужби дека направил проневера со производство и продажба на дресови. Дресовите биле нарачани за музејот на суперѕвездата на Јувентус, каде што требало да се продаваат, меѓутоа произведените 13.000 парчија многу наликувале на дресот наContinue Reading

Тажна вест за љубителите на фудбалот: почина Диего Армандо Марадона, пренесуваат сите светски агенции и медиуми. Поголемиот дел од аргентинските фанови се’ уште не веруваат во веста која за само неколку секунди го обиколи светот. Смртта се случила после кардиореспираторниот напад, срцев удар, кој големиот Диего го доживеал во неговиотContinue Reading

Во услови на пандемијата предизвикана од корона вирусот и кога кризата се чувствува во сите пори на општествениот живот, ППФМ со помош на АМС на клубовите кои имаа најдобри резултати од играчите во младинските категории им помогна со набавка на опрема. Клубовите како Крива Палнка, Топспин Плус, Мултитекс, Телеком НецContinue Reading

 Не поминаа ни два месеци од започнувањето на пинг понгарските натпреварувања кои беа во прекин од средината на март до средината на септември за истите повторно да бидат прекинати.  Новите протоколи кои ги донесе владата во областа на спортот за борба против пандемијата од корона вирусот силно ги погодија клубовите,Continue Reading

Златко Неделковски е роден на 13.04.1960 во Битола, со боречки вештини започнува да се занимава од далечната 1971 година и тоа своите почетоци ги започнува со карате, за подоцна да продолжи да го следи концептот на џит кун до, кунг фу и кик бокс. Престојот во далечна Австралија му помогнаContinue Reading