Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 71-Куманово 15-Дебар 1-Штип 10-Прилеп 5-Тетово 20-Струга 3-Велес 1-Битола 3-Охрид 10-Гостивар 14-Пробиштип 4-Македонски Брод 1-Кичево 2-Ресен 5 Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еденContinue Reading

Нови 173 нови заболени од ковид-19 и 15 починати во последните 24 часа се регистрирани во Институот за јавно здравје на РМ, потврдија од Институтот. Изработени се 1653 тестa. Излекувани се 150 пациенти. Со најновите случаи, вкупниот број позитивни се зголеми на 6625 лица.

Во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 64-Куманово 4-Дебар 4-Штип 2-Прилеп 2-Тетово 14-Струга 5-Битола 3-Охрид 7-Гостивар 2-Македонски Брод 1-Свети Николе 2-Кичево 5-Ресен 5 Во ГОБ „8 септември“ починати се 4 лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58Continue Reading

Долгогодишниот снимател во албанската редакција на Македонската радио телевизија, Шенол Ахмети, вчеравечер ја загуби битката со ковид-19. Тој бил хоспитализиран минатата недела, а состојбата рапидно се влошила последните неколку дена поради што бил приклучен на респиратор. Ахмети имаше 51 година, а неговите колега велат дека претходно немал сериозни здравствени проблеми. НаContinue Reading

Почитувани пријатели,денес околу 16ч од домашна изолација бев примен на Инфективната клиника, заради повеќедневна покачена температура.Други симптоми немам, дишењето е добро, апетитот и расположението исто така. Вчерашниот тест покажа негативни резултати на Ковид19, но по препорака на специјалист од инфективна клиника, денес направивме уште еден тест, чии резултати се очекуваатContinue Reading

Една родилка од Кичево, лекар и медицинска сестра се меѓу потврдените случаи на ковид-19 во Кичево. Во моментов во овој град активни се 25 случаи со новиот коронавирус. Родилката, која е позитивна на вирусот е на домашно лекување и е во добра здравствена состојба, информираат од Министерството за здравство заContinue Reading

Во Битола има четири активни кластери со КОВИД-19, кај кои болеста е пренесена во семејствата. Од 16 лица кај кои болеста е во тек, девет не спаѓаат во ниеден кластер и тие не даваат податок за поврзаност со потврден случај, соопштија од Министерството за здравство. Битола од почетокот на заразатаContinue Reading

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-57, Куманово-10, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-7, Тетово-19, Струга-3, Велес-4, Битола-1, Охрид-5, Кавадарци-1, Гостивар-6, Пробиштип-2, Свети Николе-2, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти од: Скопје-42, Штип-40,Continue Reading

Преку шест илјади заразени до сега и триста умрени од ковид. И вие уште сте снимиле спот на кој се фалите дека добро сте се справиле со епидемијата, коментира актерот Сашо Тасевски. Преку шест илјади заразени до сега и триста умрени од ковид.И вие уште сте снимиле спот на којContinue Reading

Во последните 24 часа се направени 870 тестирања, а регистрирани се 176 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 61-Куманово 8-Дебар 1-Штип 14-Прилеп 5-Тетово 22-Струга 19-Велес 5-Битола 3-Охрид 14-Гостивар 7-Струмица 1-Кочани 2-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Пехчево 1-Кичево 6-Ресен 5 Починати се девет лица, седум пациенти од Скопје, еден од Тетово и еденContinue Reading