Власта насилно и нетранспарентно го туркаше законот за попис, злоупотребувајќи европско знаменце. И во онака скратената собраниска постапка, владеачкото мнозинство ги одби сите 40 з кои ВМРО-ДПМНЕ конструктивно ги предложи да го подобори законскиот текст. За релевантноста на резултатите потребен е врзан потпис на директорот и заменик-директорот на ДЗС доволноContinue Reading

Состојбата со хигиената во градот одамна е алармантна. Нашата Битола се гуши во нечистотија, вака денеска на прес конференција рече претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ од Битола Марко Јосифовски. „Нечисти улици, загадено речно корито, на моменти неподнослива миризба во центарот на градот, а дотраените камиони коиContinue Reading

Од утринава се појави вест дека ЈП Нискоградба распрскува емулзиона течност против мрзнење по улиците наместо популарната ризла. Сето тоа е во ред и доколку таа течност не е како онаа во Општина Карпош, постапката ја поздравуваме, но доколку се работи за истата течност, Господ нека ни е напомош. ВоContinue Reading

Непроодни се битолските улици сообраќајот се одвива во отежнати услови, јавните претпријатија како и секогаш затаија. Граѓаните до нашата редакција ни испратија фотографии од автомобил забиен во куп земја на улицата Илинденска во Битола при што предизвикан е застој во сообраќајот и матријална штета. За потсетување градоначалничката на Битола НаташаContinue Reading

Почитувани Битолчани, ВМРО ДПМНЕ повторно во интерес на вистината Ви се обраќа за работите да станат појасни.Именуваните и засегнатите во своја одбрана ќе речат лажни вести, чаршиски муабети, но Наташа Петровска е повторно предмет на дискусија!Иако изминатиов период упорно укажувавме на нејзиното ништовно работење, сега се виде дека и нејзинитеContinue Reading

Како резултат на неуспехот на неспоспособната локална и централна власт предводена од СДСМ во справувањето со последиците од Ковид кризата околу 2000 битолчани ги загубија своите работни места, рече на денешната пресконференција координаторот на ВМРО ДПМНЕ во битолскиот Совет Иванчо Тошевски. „Власта е безидејна и постојано размислува како да гиContinue Reading

По повод Денот на руската дипломатија, традиционалниот настан се одржа пред споменикот „Руски крст“ во Битола. Согласно мерките и протоколите за заштита од КОВИД-19,  цвеќе положија амбасадорот на Руската федерадија во земјава н.е. Сергеј Баздникин, градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска, претставници на Советот на Општина Битола, претставници наContinue Reading

Последниве месеци постојано слушаме за Концептот и новите реформи во образованието. Бомбардирани сме со поими: тандем работа, реформи, општествени науки, уметничко образование , сексуално бразование…,промени само во основното образование.Со овие реформи е девалвирана професијата учител, рече на денешната пресконференција Лидија Павловска, член на ОК ВМРО ДПМНЕ – Битола „Не можеContinue Reading

„Користењето на обновливите извори на енергија и замена на јагленот со гас е еден од нашите најважни стратешки интереси. Во таа насока развивме сериозен енергетски стратешки план и една од точките на „Акција 21“, покрај животната средина е и енергетиката“, изјави претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран ЗаевContinue Reading

На кружниот тек кај ВЕРО повторно има проблеми со водоводната мрежа и поради ниските температури е загрозена безбедноста во сообраќајот и се препорачува внимателно возење. Станува за збор за улицата која беше речиси цела година раскопана, а помпезно се асфалтира пред околу еден месец, кога локалната самоуправа наголемо се фалешеContinue Reading