Синоќа во Струмица во полициски час се делеле донациите од семејството Заеви. 11 лица со поголем број пакети со непозната содржина биле затекнати вчера вечер во 22 часот и 30 минути на улица од страна на полицијата.  Дел од лицата кои биле фатени  имале дозволи за движење издадени од општинаContinue Reading

Популарната бугарска актерка Радина Думанјан, која ја игра една од главните улоги во серијата ,,Украден живот” (докторката Билјана), која се прикажува на македонската ТВ ,,Алфа” преку нејзината Фејсбук страница ги поздрави фановите од Македонија. Актерката за која велат дека е една од најубавите Бугарки, на македонски јазик на нејзиниот профилContinue Reading

Според порталот ,,А1”, полицијата, по претходна пријава, влегла во магацин во кој волонтери на хуманитарната организација ,,Сите заедно можеме”’, пакувале пакети со прехрамбени продукти, донирани од семејството Заеви, наменети за социјално загрозени семејства. Волонтерите немале никаква документација за потеклото на донираните производи и завршиле во полициска станица. Јавноста се прашува,Continue Reading

Дамите не ги откриваат годините, ама поп-ѕвездата Каролина Гочева гордо си ги носи своите 40 години. На социјалните мрежи се пофали за роденденот во домашна атмосфера, заедно со сопругот, уметникот Михаил Корубин. На Инстаграм објави фотка на која позира покрај цветната торта, опуштена, природна и насмеана, додавајќи го коментарот: -Другари,Continue Reading

На денешната 47-ма седница, Владата донесе одлука за ограничување на движењето на граѓаните на територијата на целата држава за време на првомајските празници. На 1, 2 и 3 мај, односно петок, сабота и недела, ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05:00 часот наутро до 14:00 часот.

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, заедно со дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Славјанка Петровска и директорот на Бирото за јавна безбедниост Сашо Тасевски, придружувани од претставници на други организациони единици на МВР, денеска во Битола, пред споменикот „Ангел“ (кај Градскиот часовник) како и во кругот на СВР Битола,Continue Reading

По кратко боледување, почина истакнатиот Македонист и претседател на Здружението на граѓани Кољаничко Комитски Војводски Чети – Скопје и учесник на Илинденските Маршеви ПЕТРЕ Лозановски-КУБУРА. Вечна ти слава! Почивај во мир!

Бугарскиот евро парламентарец Андреј Ковачев во интервју за МКД вели дека во ЕУ Македонија ќе влезе откако ќе го реши сите историски отворени прашања. Ковачев кој е член на владејачката партија ГЕРБ во интервјуто јасно вели дека „Во ЕУ ќе може да влезете само откако ќе ги решиме сите историски отворени прашања. НемаContinue Reading

На интернет страницата на австрискиот Парламент објавени се документите во врска со проширувањето на ЕУ и заклучоците од 25 март за добивање датум за преговори за Македонија и Албанија. И од овие документи станува јасно дека Изјавата на Бугарија стана дел од  заклучокот за проширување на ЕУ, а се однесува на МакедонијаContinue Reading

Денеска регистрирани се 36 оздравени пациенти. Од нив 2 пациенти од болничко лекување и 34 кои се лекуваа во домашни услови.На Инфективната клиника во Скопје почина пациент на 80 години од Скопје, лекуван на клиниката од 21 април. Во изминатите 24 часа потврдени се 26 нови случаи на ковид-19. ПоContinue Reading