Нови 173 нови заболени од ковид-19 и 15 починати во последните 24 часа се регистрирани во Институот за јавно здравје на РМ, потврдија од Институтот. Изработени се 1653 тестa. Излекувани се 150 пациенти. Со најновите случаи, вкупниот број позитивни се зголеми на 6625 лица.

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице кое го сторило кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик и побара од судот да изрече парична казна со определување на висина на казната наContinue Reading

Градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, присуствуваше на доставата на кино опремата која е потребна за киното “Манаки“ на Широк Сокак во Битола, да биде ставено во функција. Набавката на оваа опрема е дел од проектот КИНОКУЛТУРА кој се реализира во рамките на програмата Interreg IPA Cross-border Cooperation Programme Greece – theContinue Reading

Германија, која го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со Македонија и со Албанија до крајот на годинава, објави Б92, повикувајќи се на Танјуг. „Висок германски претставник при претставувањето на агендата на претседавањето до крајот на годината проширувањетоContinue Reading

Носителката на листата во првата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова вчера беше во населбата Ново Лисиче. Таа на жителите им порача  дека  секогаш ќе го користи името Македонија. „Да ви кажам нешто околу името на нашата држава. Јас лично нема никогаш да го користам тоа наметнатоContinue Reading

Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна  и целата врева се крева поради тоа што ние излеговме со наше правно и легитимно барање за премиер Албанец, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети на промоцијата на партијата во Куманово.Continue Reading

Во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 64-Куманово 4-Дебар 4-Штип 2-Прилеп 2-Тетово 14-Струга 5-Битола 3-Охрид 7-Гостивар 2-Македонски Брод 1-Свети Николе 2-Кичево 5-Ресен 5 Во ГОБ „8 септември“ починати се 4 лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58Continue Reading

Долгогодишниот снимател во албанската редакција на Македонската радио телевизија, Шенол Ахмети, вчеравечер ја загуби битката со ковид-19. Тој бил хоспитализиран минатата недела, а состојбата рапидно се влошила последните неколку дена поради што бил приклучен на респиратор. Ахмети имаше 51 година, а неговите колега велат дека претходно немал сериозни здравствени проблеми. НаContinue Reading

Почитувани пријатели,денес околу 16ч од домашна изолација бев примен на Инфективната клиника, заради повеќедневна покачена температура.Други симптоми немам, дишењето е добро, апетитот и расположението исто така. Вчерашниот тест покажа негативни резултати на Ковид19, но по препорака на специјалист од инфективна клиника, денес направивме уште еден тест, чии резултати се очекуваатContinue Reading

Изјава за медиуми, Зоран Заев, претседател на СДСМ и носител во ИЕ 4 Почитувани, Денеска на мое големо задоволство сум овде во Радовиш каде ќе се сретнам со граѓаните од овој наш град, ќе разговараме со бизнис секторот, со младите, со земјоделците, со спортистите. Со сите нив ќе разговараме заContinue Reading