Високи политички структури на власта вршат притисок завчерашниот случај кога навивачките групи скандираа патриотски слогани при положувањето на цвеќе на гробот на Гоце Делчев да завршат со кривични пријави. Насоката е дојдена од самиот врв на политичката партија на власт, а задачата била доверена на високи полициски структури во БиротоContinue Reading

Oвoј славeн и пoбeдoнoсeн свeтитeл бил рoдeн вo Кападoкија какo син на бoгати и благoчeстиви рoдитeли. Таткo му пoстрадал за Христа и мајка му сe прeсeлила вo Палeстина. Кoга пoраснал, Гeoргиј oтишoл вo вoјска, кадe вo свoјата дваeсeтта гoдина дoстигнла дo чин трибун и какo такoв бил на служба приContinue Reading

Ден Дончев си поднесе оставка од местото директор на Фондот за здравство. Тој како причина за оставката наведува здравствени и семејни причини. Дончев тврди дека оставката планирал да ја даде по изборите кои требаше да се одржат на 12 април но бидејќи тие не се случија, а најлошото со коронаContinue Reading

Времето ќе биде претежно облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, а локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Времето во четврток ќе биде претпладне променливо облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.Continue Reading

Вчера вработени во НУ Народен тетар Битола на битолчани им делеа заштитни маски. Поделени се околу 500 заштитни маски кои се дел од соработката на НУ Народен театар Битола и Фод Битола а излезени повторно од вештите раце на нашите шнајдери. Грижата за здравјето на нашите соѓраѓани ни е важна,Continue Reading

Јавното претпријатие „Пазари“ утре повторно ќе го отвори добиточниот пазар во Битола кој превентивно беше затворен на 23 март. Според директорот на ЈП „Пазари“-Битола, Владо Атанасовски, нема пречки за сточниот пазар повторно да биде во функција, а дозволата е обезбедена од Агенцијата за храна и ветеринарство. -Сточниот или добиточниот пазарContinue Reading

Ѓорѓи Николов Делчев, попознат како Гоце Делчев е роден во Кукуш во Егејскиот дел на Македонија на февруари 1872, а загинал во село Баница на 4 мај 1903. Тој е еден од најголемите македонски национални херои, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација, апостол на револуционерна Македонија, идеолог,Continue Reading

Познатиот македонски водител, пејач и композитор Драган Вучиќ почина денеска на 65 годишна возраст. Веста за неговата смрт ја потврдил синот, Мартин Вучиќ. Како што јавуваат дел од медиумите, причина за смртта на Вучиќ е коронавирусот. Тој бил позитивен на Ковид-19 и хоспиталиран на Инфективната клиника во Скопје. По влошување наContinue Reading

Градоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, за брусењето нa симболот од Кутлеш на плоштадот во Крива Паланка срeде полициски час вели дека на ниту едно знаме, на ниту еден симбол не му доликува да биде ставен на земја и да биде газен.

Како истакнати функционери на СДСМ од големи поддржувачи на договорите со Грција и Бугарија одеднаш станаа критичари на истите? Максим Димитриевски, градоначалникот на Куманово кој е во фокусот на вниманието изминатиов период, со најновиот фејсбук статус предизвика лавина на реакции. Напиша дека го боли брусењето на знамето од Кутлеш воContinue Reading